Islandia - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia
Islandia położona jest w Europie Północnej, na wyspie Islandia i kilku mniejszych wyspach, na granicy Morza Arktycznego i Oceanu Atlantyckiego. Islandia posiada wiele wulkanów, także czynnych - m.in. Heklę, Katlę, Askję, Grimsvötn, Hvannadalshnúkur (najwyższy szczyt kraju) oraz liczne gorące źródła oraz gejzery (jest ich w kraju ok. 750). Kraj w dużym stopniu wykorzystuje tanią energię geotermalną do ogrzewania mieszkań. Około 11 % kraju zajmują lodowce. Od ok. połowy maja do sierpnia na wyspie panuje tzw. dzień polarny, czyli jasno jest niemal całą dobę. Natomiast zimą, czyli grudniu i styczniu z kolei jasno jest zaledwie przez 2-3 godziny. Pogoda na Islandii bywa bardzo zmienna ale nie ma wielkich różnic temperatur: latem kształtują się one ok. 15 stopni natomiast zima w okolicach 0 stopni. Występują natomiast częste deszcze i wiatry.
Linia brzegowa wyspy jest dobrze rozwinięta. W licznych zatokach i fiordach ulokowały się mniejsze lub większe osady. Głównym miastem państwa jest jego stolica Reykjavík. Główny międzynarodowy port lotniczy położony jest w Keflavíku. Szacuje się, że na Islandii żyje dwa razy więcej owiec niż ludzi a podstawą tutejszej gospodarki jest rybołówstwo.
Wyspę odwiedza ok. 1 mln turystów rocznie – a liczba turystów jest ograniczona ze względu na ochronę naturalnego piękna kraju.
Islandia słynie z przepięknych, surowych krajobrazów. Głównie skalistych, bo drzew rośnie tutaj bardzo niewiele. Warte odwiedzenia są Fiordy Zachodnie i Latrabjarg - najdalej wysunięte na zachód miejsce w Europie i największe na kontynencie lęgowisko ptactwa. Na klifie o długości 14 kilometrów spotkać można tysiące ptaków, w tym przesłodkie, lekko komiczne maskonury. Na terenie Fiordów Zachodnich warto przejechać się drogą 61 z Isafjordur do Holmavik. To najdziksza część Islandii, w której pełno jest gór, wodospadów, zatok, opuszczonych kościołów i pasących się koni.
Południowa Islandia ma nam do zaoferowania widok na lodowiec Vatnajokull - przepiękne jaskinie i jezioro Jokulsarlon z błękitnymi bryłami lodu dryfującymi po wodzie. Tutaj też znajduje się wulkan, który sprawił sporo kłopotu wszystkim pasażerom linii lotniczych w 2010 roku i demotywował swoja nazwą wszystkich dziennikarzy radiowych świata – Eyjafjallajokull z jego mrocznymi kraterami, ciemną ziemią, kolorowymi górami, skałami pokrytymi mchem i gigantycznymi przestrzeniami.
W południowo-zachodniej Islandii wart zobaczenia jest Hveragerdi - wciąż aktywny teren ziemi pełen źródeł, wyziewów i gorących rzek.. To też jedno z ulubionych miejsc samych Islandczyków na spędzanie wolnego czasu. Będąc tutaj warto zajrzeć do Seljavallalaug – to basen geotermalny położony u stóp gór Eyjafjöll, uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Tu także znajduje się Złoty Krąg. Geysir, wodospad Gullfoss i Park Narodowy Thingvellir – tworzą Islandię w pigułce.
Wschodnia Islandia to Hengifoss, czyli trzeci co do wysokości wodospad Islandii oraz Jezioro Lagarflojt (w którym, według legendy, żyje oczywiście potwór)
Warto zajrzeć także na Półwysep Snefellsnes w Zachodniej Islandii. Centralną częścią tego regionu jest wulkan o tej samej nazwie, na szczycie którego znajduje się lodowiec.
Islandia Północna ma nam do zaoferowania okolice wulkanu Krafla. To bardzo kolorowe tereny, gdzie ciągle coś bulgocze, pali się i dymi. W Północnej Islandii znajduje się także Dettifoss, największy wodospad Europy oraz Krater Hverfjall, gigantyczny wygasły wulkan sprawiający dosyć posępne wrażenie.
Czarter jachtów odbywa się z Reykjaviku.
Ciekawostki i porady:
• Przy wymianie waluty urzędnik bankowy ma prawo poprosić o okazanie dokumentu tożsamości. O taki dokument może być również poproszona osoba dokonująca płatności kartą płatniczą lub kredytową wydaną poza Skandynawią.
• Do Reykjaviku z Polski latają tanie linie lotnicze Wizz Air.
• wymiana waluty obcej na islandzką (i odwrotnie) następuje w oddziałach banków. Kurs ustalany jest centralnie i można go śledzić na stronach poszczególnych banków: https://www.landsbankinn.com/, https://www.islandsbanki.is/, https://www.arionbanki.is/.
• zabronione jest przywożenie na Islandię surowych produktów żywnościowych: np. mięsa i wędlin nie poddanych przegotowaniu. Zakaz dotyczy również suszonego, wędzonego, solonego mięsa i innych suszonych produktów żywnościowych, niepasteryzowanego mleka i wyrobów mlecznych, surowych jaj, itp.
• dozwolony jest wwóz sprzętu i odzieży wędkarskiej wcześniej używanych poza terenem Islandii, pod warunkiem przedstawienia organom celnym zaświadczenia upoważnionych służb innych państw o wykonanej dezynfekcji. W przypadku nie posiadania zaświadczenia, przedmioty te można wwieźć po dokonaniu uprzedniej dezynfekcji na koszt ich posiadacza
• noszenie w miejscu publicznym noża lub ostrego narzędzia o długości ostrza ponad 7 cm jest traktowane przez policję na równi z posiadaniem broni. W związku z tym na jego posiadanie wymagane jest specjalne zezwolenie miejscowych władz.
• Islandia jest krajem znanym ze swojej twórczości artystycznej - a dokładniej muzycznej. w kraju w ciągu roku odbywa się około 50 większych, mniejszych i całkiem dużych festiwali muzycznych.