Litwa - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia
Litwa ze stolicą w Wilnie jest niewielkim państwem leżącym w Europie Północnej, należącym do Unii Europejskiej, a przed rokiem 1990 stanowiącym część dawnego ZSRR. Początki historii stosunków polsko-litewskich sięgają wieku XIII. Polacy i Litwini żyją w sąsiedztwie, łowią ryby w Bałtyku i żeglują. Polscy miłośnicy żagli dość często obierają kierunek do Kłajpedy jako miejsca docelowego lub jednego z przystanków w drodze na północ (Łotwa, Estonia, Szwecja i Finlandia).
Ten niewielki kraj cechuje się nizinnym krajobrazem, umiarkowanym klimatem i dużą ilością jezior. Litwa ma zaledwie 99 km wybrzeża morskiego (najmniej spośród wszystkich krajów nadbałtyckich), które jest bardzo słabo urozmaicone, dlatego większość żeglarzy spędza na Litwie kilka dni i obiera kierunek północny. Na przeważającym odcinku niemal stukilometrowej linii brzegowej wybrzeże jest wyrównane i płaskie. Jedynie na południu, przy granicy z Rosją (obwód kaliningradzki), brzeg morski urozmaicają małe, płytkie zatoki. W niewielkiej odległości od zwartego obszaru lądowego, równolegle do wybrzeża, ciągnie się Mierzeja Kurońska, oddzielona od lądu Zalewem Kurońskim.
Litwa leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego, o wzrastających w kierunku wschodnim cechach kontynentalnych. Charakterystyczną cechą klimatu Litwy są silne wiatry i szybkie zmiany pogody. Średnia temperatura w lipcu waha się w granicach 17-18°C. Liczba dni upalnych jest niewielka, jednak ze względu na przejściowość klimatu podobnie jak w Polsce, także i na Litwie odnotowuje się co najmniej 20 dni z temperaturami 30°C i wyższymi.
Baza czarterowa znajduje się Old Port marina w Kłajpedzie. Do dyspozycji żeglarze mają 5 jachtów 3-kabinowych marki Sun Odyssey.
Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska
Kłajpeda (dawniej Memel) - to trzecie pod względem wielkości miasto na Litwie, główny port litewski, ważne centrum handlowe, przemysłowe i kulturalne, stolica Litwy Zachodniej. Miasto leży nad Bałtykiem, w części kraju zwanej Małą Litwą, która obejmuje zachodnie wybrzeże od ujścia Niemna do granicy z Łotwą. Jest to region ciekawy ze względu na różnorodność wpływów kulturowych i bogatą historię. Warte odwiedzenia jest niewielkie Stare Miasto, muzea, Carillon (największy instrument muzyczny na Litwie składający się z 48 dzwonów) oraz Muzeum Morskie-Akwarium z delfinarium w starej pruskiej twierdzy Kopgalis w Smiltyné, gdzie codziennie odbywają się pokazy tresury delfinów i uchatek kalifornijskich. Wielką atrakcją Kłajpedy jest Święto Morza, odbywające się pod koniec lipca. W czasie święta mają miejsce występy artystyczne i pokazy rzemieślnicze.
Mierzeja Kurońska - pas lądu długości 97 km między Morzem Bałtyckim i Zalewem Kurońskim, sformowany 5000 lat temu przez fale morskie, prądy, piasek i wiatr. Północna część Mierzei Kurońskiej (52 km) należy do Litwy, południowa do Obwodu Kaliningradzkiego. Park Narodowy Mierzei Kurońskiej w 2000 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W długim, wąskim pasie lądu wiatr usypuje najwyższe nad Bałtykiem ruchome wydmy, których wysokość dochodzi do 70 metrów. Na Mierzei Kurońskiej znajduje się jedno miasto Neringa, utworzone z połączenia pięciu wiosek (Nida, Juodkranté, Preila, Pervalka i Alksnyné). Centrum administracyjne miasteczka stanowi Nida, która słynie z imprez kulturalnych, wystaw, festiwali, koncertów muzyki klasycznej, które odbywające się w Domu Kultury lub w Muzeum Tomasza Manna. Juodkrante, Alksnyné, Pervalka oraz Preila to spokojne osady rybackie, pozwalające turystom odetchnąć po trudach zwiedzania Mierzei.
Połąga (lit. Palanga) - największy i najbardziej znany litewski kurort, znajdujący się 25 km na północ od Kłajpedy. Słynie z jednego z najsłynniejszych w świecie Muzeum Bursztynu i dziewiętnastowiecznego Ogrodu Botanicznego, a także molo, z którego otwiera się piękny widok na wydmy.
Ciekawostki i porady
- Najwygodniej dojechać autobusem do Kowna, dalej autobusem lub pociągiem do Kłajpedy. Żadnych problemów nie sprawia podróżowanie po Litwie własnym samochodem, drogi nie są gorsze niż w Polsce, z Wilna przez Kowno do Kłajpedy prowadzi autostrada.
- Na Litwie przez cały rok odbywa się dużo różnego rodzaju imprez. Głębokie tradycje mają muzyka klasyczna, opera i teatr. Wysokie uznanie zdobyły coroczne festiwale muzyki klasycznej np. Pažaislio, Vilniaus, Šv. Kristoforo. Popularnością cieszy się również muzyka jazzowa. W Wilnie, Kownie, Kłajpedzie i Nidzie co roku odbywają się międzynarodowe festiwale jazzu. Litwa zachowała także swój folklor, co da się zauważyć zarówno w miastach, jak i na wsi. W zimie obchodzone są Zapusty - wesoła zabawa przebierańców, którzy "wypędzają zimę z podwórka". Ważną część dziedzictwa kulturowego stanowi pieśń ludowa. Popularne są ludowe festiwale pieśni i tańca. Święto Pieśni, odbywające się co pięć lat, wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Warto odwiedzić jedyne w swoim rodzaju chrześcijańskie sanktuarium podniebne - czyli tak zwaną Górę Krzyży pod Szawlami. Jest to wysokie na 10 m grodzisko, na którym znajdują się miliony przeróżnych krzyży, małych i dużych, profesjonalnych i zbitych z dwóch desek. Do krzyży przypięte są kartki z błaganiami o pomoc, prośbami o pokój, zdrowie i innymi modlitwami. Narodową rangę Góry Krzyży podkreśliła pielgrzymka papieża Jana Pawła II, który odwiedził to niezwykłe miejsce.
- Do najciekawszych świąt i wydarzeń należą:
> Luty (16): Dzień odbudowania Państwa Litewskiego (Lietuvos valstybės atkūrimo diena),
> Marzec (11): Dzień odzyskania niepodległości Litwy (Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena),
> Maj (3): Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja,
> Czerwiec (24): Noc Świętojańska (Rasos lub inaczej Joninės), Narodzenie Jana Chrzciciela,
> Lipiec: w Kłajpedzie pod koniec lipca odbywa się Święto Morza. W czasie święta odbywają się występy artystyczne i pokazy rzemieślnicze,
> Lipiec (6): Dzień Państwowy - Dzień Koronacji Króla Litwy Mendoga.