Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Oman - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Oman Oman Oman - ojczyzna Sindbada Żeglarza. Blisko 3 tysiące kilometrów piaszczystych, bajecznych plaż, urozmaicone krajobrazy - tajemnicze pustynie i zielone oazy, pełna życia rafa koralowa i warunki idealne do uprawiania sportów wodnych, orientalna architektura, bogata kultura i tradycja.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Oman »

Sułtanat Omanu położony jest na wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego. Od wschodu obmywany jest wodami Morza Arabskiego, na zachodzie graniczy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Królestwem Arabii Saudyjskiej, a na południu z Republiką Jemenu. Oman jest jedną z ostatnich monarchii absolutnych, gdzie słowo władcy jest najwyższym prawem, o ile nie stoi w sprzeczności z prawem koranicznym. Uznawany jest za najbardziej zachowawcze państwo rejonu Półwyspu Arabskiego, gdyż przeważającą część Omańczyków stanowią Ibadyci - wyznawcy bardzo konserwatywnej odmiany islamu. Jeszcze kilkanaście lat temu turyści mieli bardzo utrudniony dostęp do skarbów naturalnych i historycznych państwa, ale po stopniowych reformach Sułtana Kadus ibn Said Al Saida, który zasiadł na tronie, kraj odwiedzają coraz liczniejsi turyści.

Teren Omanu jest w dużej części płaski. W zachodniej części kraju znajduje się pustynia Ar-Rab al-Chali. W północno-wschodniej części kraju znajdują się góry z najwyższym szczytem kraju – Dżabal Szams o wysokości 3018 m n.p.m. Krajobraz jest typowy dla tej części świata: pustynie, surowe łańcuchy górskie, głębokie kaniony i oazy, jak również małe osady, labirynty bazarów, stare historyczne forty, kilometry piaszczystych plaż oraz morze. Długość wybrzeża wynosi około 1700 km i panują tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Przejrzystość wody nie należy do najwyższych, ale świat podwodny jest bogaty: rafy koralowe, egzotyczne ryby, delfiny, wieloryby i żółwie. Można też podziwiać wraki dawno zatopionych statków.

W Omanie panuje klimat zwrotnikowy suchy – w styczniu temperatury wynoszą ok. 20 °C, a w lipcu bywa nawet do 50 °C. Opady są niskie, szczególnie w północnej części kraju, gdzie średnie wartości nie przekraczają 100 mm rocznie. Żeglować można przez cały rok, ale lepiej przybyć w miesiącach "chłodniejszych", czyli od listopada do lutego. Należy wystrzegać się pory monsunowej (czerwiec-wrzesień) na południu kraju.

Baza znajduje się w Al Mussanah Marina w Muscat, a na żeglarzy czeka katamaran Orana 44 z 2010 roku. Istnieje możliwość odbycia rejsu bez miejscowej załogi.


Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska

Muscat - stolica Omanu i niezwykle malowniczo położone miasto, rozdzielone pasmami skalistych gór i piaszczystych plaż, na których wybudowano fortyfikacje obronne. Dwa porty utworzono w naturalnych zatokach otoczonych skałami. Samo miasto utrzymane jest w typowej omańskiej tradycji, a nowoczesną architekturę można znaleźć w dzielnicy biznesu, Ruwi. Będąc w Muscat warto zobaczyć Muzeum Historii Naturalnej, Wielki Meczet, który jest jednym z największych na świecie oraz najstarszy targ Omanu przepełniony orientalnymi zapachami.

Sur - miasteczko portowe położone około 240 km na południe od Muscat i podobno rodzinne miasto legendarnego Sindbada Żeglarza. Najciekawszym budynkiem jest stocznia, w której produkuje się tradycyjne łodzie. Warto przejść się wąskimi uliczkami i zobaczyć tradycyjne omańskie domy z rzeźbionymi drzwiami i charakterystycznie zdobionymi oknami. W bliskim sąsiedztwie Sur znajdują się zielone wąwozy i plaże R'as Al Hadd oraz R'as Al Junayz, gdzie co roku tysiące żółwi kopie doły składając jaja.

Sohar - port w regionie Betinah, słynącego z plantacji mango, limonek, bananów i daktyli. Krajobraz miasteczka doskonale uzupełnia fort położony na wysokim wzgórzu.

Półwysep Musandam - część Omanu najbardziej wysunięta na północ i oddzielona od pozostałej części przez terytorium Emiratów Arabskich. Najszybciej dostać się można samolotem z Muscat, trochę dłużej autem lub wyczarterowanym jachtem. Musandam ze względu na malowniczy krajobraz, pełen zatok, wysepek, dolin i łańcuchów górskich nazywany jest "Norwegią Wschodu". Istnieje możliwość skorzystania z oferty rejsu na tradycyjnych osmańskich łodziach.


Ciekawostki i porady

  • Główne połączenie lotnicze obsługuje lotnisko w Muscat oraz Salalah, do którego dolecieć można m.in. z Wielkiej Brytanii, Australii, Indii i Egiptu. Drogą lądową dostać się można ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (między Dubajem a Muskatem kursują codziennie autobusy).
     
  • Obywatele polscy mogą otrzymać wizy w każdej placówce dyplomatycznej Omanu (najbliższa Ambasada Omanu znajduje się w Berlinie) bez konieczności uzyskania wcześniejszej zgody (promesy) władz imigracyjnych, po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty wizowej. Turyści i przedstawiciele biznesu mogą również, po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty wizowej, uzyskać wizy na wszystkich przejściach granicznych. Wizy jednokrotne uprawniają do maksymalnie miesięcznego pobytu, licząc od daty wjazdu; wizy wielokrotne, ważne jeden rok, uprawniają do wielu trzytygodniowych pobytów (między ostatnim wyjazdem a kolejnym wjazdem muszą upłynąć co najmniej 3 tygodnie).
     
  • Pieniądze można wymienić na lotnisku, w banku lub w kantorach w mieście. Najlepszy kurs w kantorach w Muscacie/Mutrahu. Na lotnisku pobierana jest prowizja 2% i kurs jest dużo niższy. W wielu miejscach, nawet w sklepach na bazarze, można płacić kartą. Jest sporo bankomatów w dużych miastach.
     
  • Ze względu na fakt, iż przeważającą część Omańczyków stanowią Ibadyci - wyznawcy bardzo konserwatywnej odmiany islamu, cudzoziemcy odwiedzający kraj, nawet jeśli nie są muzułmanami, muszą przestrzegać zasad zachowania jakie panują w świecie islamu. Zalecany jest stosowny ubiór w miejscach publicznych i zakaz spożywania alkoholu (serwowany jedynie w hotelach). Nie należy wchodzić do meczetów bez przewodnika. Podczas ramadanu (dorocznego miesięcznego postu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania posiłków, picia napojów i palenia tytoniu.
     
  • Warto odwiedzić meczet Sultan Qaboos, w którym znajduje się niesamowity perski dywan, który wyplatało 600 kobiet przez 4 lata oraz olbrzymi żyrandol dekorowany kryształami Swarovskiego o wymiarach 14x8 metrów.

 

  • Do najciekawszych świąt i wydarzeń należą:

    > Listopad (18): Dzień Narodowy,
    > Listopad (19): Urodziny sułtana Kabusa Ibn Sa'ida,
    > Muzułmańskie święta Eid-al-Fitr (koniec ramadanu), Eid-al-Adah (pielgrzymka do Mekki), islamski Nowy Rok i urodziny Proroka obchodzi się zgodnie z muzułmańskim kalendarzem księżycowym.
     
     

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Ile kosztuje wypożyczenie jachtu w Grecji?

Chcesz wiedzieć, jaka jest cena wynajmu jachtu w Grecji? Zastanawiasz się, czy Twój domowy budżet wytrzyma takie ekstrawagancje? Co możesz zrobić, wakacje pod żaglami były jak najtańsze? To proste – wystarczy, że przeczytasz poniższy artykuł! Zebraliśmy w nim wiele praktycznych...

Jak przygotować się do czarteru jachtu w Grecji?

Masz w planach czarter jachtu w Grecji? Chcesz rozpocząć przygotowania, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, od czego zacząć – i o czym nie zapomnieć? W takim razie jesteś w najlepszym miejscu, by uzyskać rzetelne informacje na ten temat! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy...

Katamaran - co to jest? Wady i zalety łodzi typu katamaran

Zastanawiasz się, co to jest katamaran? Jakie są zalety oraz wady takich łodzi? Czy fajnie się nimi pływa? Czy wakacje na takiej jednostce są w zasięgu Twojej ręki, nawet jeżeli nie jesteś milionerem? Czytając poniższy artykuł, poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania. Zapraszamy...

Ekologiczne żeglowanie - jak minimalizować ślad ekologiczny podczas czarteru jachtu?

Czy ekologiczne żeglowanie jest możliwe? Co możesz zrobić, by twój następny rejs był jak najbardziej przyjazny dla natury? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie skomplikowane – a spędzając wakacje pod żaglami, możesz z łatwością zadbać o dobro przyrody. Jak tego dokonać?...

Jak się przygotować do rejsu? Co zabrać na jacht?

Zastanawiasz się, co zabrać na rejs morski? Jakie rzeczy będą ci niezbędne na i pod pokładem? Do czego je spakować – i dlaczego „opakowanie” jest takie ważne? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi... I dlatego świetnie, że czytasz ten tekst! Znajdziesz w nim praktyczne porady i...

Awaria jachtu podczas czarteru – co robić?

Jak się zachować, jeśli przydarzy ci się awaria jachtu podczas czarteru? Kogo należy powiadomić o tym fakcie, o czym pamiętać, a przede wszystkim – co zrobić, by zminimalizować finansowe konsekwencje tego przykrego zdarzenia? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania,...

NASZE MARKI