Turcja - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia
Ze względu na swoje położenie, Turcja powszechnie uważana jest za pomost pomiędzy Europą a Azją, gdzie wschód spotyka się z zachodem. Jej część europejska, oddzielona jest od azjatyckiej Morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. To kraj wielkich kontrastów, tutaj bowiem spotykają się liczne kultury i ludy, a swoista mieszanka zabytkowej kultury (m.in. Troja, Milet, Didyma, Efez, Pergamon, zabytki Persów, Hetytów, Turków seldżuckich i osmańskich) i sztuki w ciekawy sposób łączy się z najnowszymi osiągnięciami techniki i nowoczesnymi ośrodkami turystycznymi.
Wakacje w Turcji to idealnie dobrana mieszanka wspaniałego klimatu, zwłaszcza w okresie od kwietnia do października, wypoczynku nad morzem, słońca, zabytków, bogatej kultury oraz szalonego życia nocnego. Do Turcji najlepiej jechać w maju, czerwcu i październiku, kiedy nie wieje już tak silne meltemi, a ceny jachtów są niższe niż w szczycie sezonu. Dla każdego spragnionego ciepła turysty pierwszym i chyba najważniejszym powodem jest pogoda sprzyjająca kąpielom słonecznym przez 320 dni w roku. Wybrzeża czterech mórz: Śródziemnomorskiego, Marmara, Egejskiego i Czarnego kuszą piaszczystymi plażami i lazurową wodą. Na całym wybrzeżu Turcji można się spodziewać pięknej słonecznej pogody. Poza sezonem temperatury wynoszą od 20 do 26ºC, a w sezonie jest znacznie cieplej. Jedyne orzeźwienie daje woda i wiatr.
Doskonale przygotowana flota jachtów i katamaranów oraz nowoczesny serwis w przystaniach uatrakcyjni czas spędzony pod żaglami.
Porty / Mariny w Turcji
> Turcja Egejska - położona nad Morzem Śródziemnym składa się z części północnej, południowej i Turkusowego Wybrzeża. Jest to prawdziwy raj dla żeglarzy i ludzi interesujących się historią. Region kojarzy się z przejrzystym błękitem morza, wybrzeżem składającym się z wielu malowniczych, większych i mniejszych zatok oraz położonych nieopodal greckich wysp.
Fethiye - usadowione na skalistym występie na południowym krańcu szerokiej zatoki główne miasto Turkusowego Wybrzeża jest pozbawione plaż, ale należy do jednych z najczęściej odwiedzanych rejonów Turcji. Warto odwiedzić malowniczy bazar, szeroką promenadę w pobliżu portu, wyrzeźbione w skalnych szczelinach licyjskie grobowce (najpiękniejszy grób Amyntasa) oraz miejscowe restauracje. W samej zatoce Fethiye znajduje się 12 wysp otwartych dla żeglarzy i ciche zatoczki. Ece Marina otworzona w 2002 roku oddalona jest 10 minut pieszo od centrum. Dzięki bliskiej lokalizacji lotniska Dalaman, jest to bardzo dobre miejsca na rozpoczęcie rejsu po tureckim wybrzeżu.
Bodrum - miejscowość słynie jako tureckie St. Tropez, mimo rozwoju turystycznego, pozostaje jednym z najładniejszych kurortów w Turcji. Główną atrakcją jest stara część miasteczka z pobielonymi kamiennymi budynkami, strojnymi w tropikalne pnącza oraz zamek św. Piotra, zwany Petronium - tworzący imponujące umocnienia. Okolica usiana jest licznymi zatoczkami i piaszczystymi plażami. W tutejszej marinie zawsze cumuje mnóstwo jachtów oraz tureckich szkunerów (gulet). Miłośnicy historii żeglugi obowiązkowo powinni udać się do miejscowego Muzeum Archeologii Podwodnej, znajdujące się w zamku Joannitów. Lokalizacja muzeum nie jest przypadkiem, bowiem dno morskie w okolicach Bodrum jest jednym z największych cmentarzysk okrętów na świecie.
Göcek - cicha wioska rybacka, zatoka i port położone w malowniczej okolicy, otoczone przez góry. Żeglarze mogą liczyć na bardzo dużą ilość restauracji i barów serwujących śródziemnomorskie oraz tureckie potrawy. Niesamowite widoki z okolicznych wzniesień zapierają dech w piersiach.
Marmaris - przepięknie położona miejscowość z szeroką piaszczystą plażą, osłonięta zielonymi wzgórzami. Bardzo tłoczne i popularne miasto z nowoczesnym i największym portem jachtowym. Wieczory najprzyjemniej spędza się na nadmorskiej promenadzie, w barach i restauracjach. Warto zerknąć do starej części miasta (Kaleci), na zamek i słynne tureckie gulety oraz skorzystać z okazji i wyskoczyć na pobliską grecką wyspę Rodos. Netsel Marina umiejscowiona w samym środku rozwijającego się portu, jest żeglarskim sercem południowego wybrzeża Turcji.
> Wybrzeże Morza Śródziemnego (Riwiera Turecka) - na południu Turcji, utożsamiane jest z turkusową wodą, słońcem i błękitem nieba, a także z licznymi zabytkami z czasów starożytnych. Na wschód od Antayi jest znacznie mniej zaludnione i odwiedzane niż zachodnia część, ale nie mniej urozmaicone. Środkowa część wybrzeża tureckiego, zwana w języku tureckim Akdeniz czyli "Białe Morze". Teatr w Aspendos, budowle w Perge i Side, a przede wszystkim długie piaszczyste plaże mają największe powodzenie wśród wczasowiczów.
Antalya - szybko rozrastające się miasto odgrywa rolę stolicy tej części Turcji, bramę do regionu śródziemnomorskiego. Góry, plaże, Stare Miasto (Kaleiçi) otoczona murami, szerokie, wysadzane palmami aleje, parki, świetnie zaopatrzone sklepy oraz bogate życie kulturalne i morskie pejzaże są silnym magnesem, czyniąc z Antalyi najważniejszy ośrodek na całym tureckim wybrzeżu śródziemnomorskim. Antalya jest również dobrą bazą do zwiedzenia znajdującej się w górach stolicy Pizydii - Termessos oraz monumentalnych rzymskich ruin w Perge i Aspendos. Miejscową kulinarną specjalnością jest hibeş - pikantny, korzenny sos sporządzany na bazie oleju sezamowego.
Alanya - miasto z 11-kilometrowym pasem piaszczystych plaż, leżącymi nad dwiema szerokimi zatokami, rozdzielonymi potężnym występem skalnym, na którym góruje okazała średniowieczna twierdza. XIII-wieczna cytadela warta jest nieśpiesznego zwiedzenia. Łącznie ma 150 baszt i 7km murów obronnych. Dużą atrakcją są również jaskinie kryjące się na linii wody pod twierdzą.
Side - gwarne miasto z licznymi starożytnymi zabytkami, dużą ilością knajpek i barów, bazarem i mnóstwem sklepów z biżuterią, wyrobami skórzanymi i pamiątkami. Muzeum, teatr i ruiny świątyni Apollina i Ateny to główne atrakcje zabytkowej części miasta.
Ciekawostki i porady - żeglowanie w Turcji
- Do Turcji dotrzemy samochodem, autobusem lub samolotem. Na tureckim wybrzeżu działa kilka międzynarodowych lotnisk (Stambuł, Izmir, Bodrum, Dalaman i Antalya).
Oferujemy również możliwość wypożyczenia busa Renault Master II dla 9 osób. W przypadku wyczarterowania jednostki w Charter Navigator, cena busa do negocjacji, warunki wynajmu do omówienia.
- Dla turystów wymagana jest wiza turystyczna, którą można kupić po przybyciu do Turcji (np. na lotnisku), przed kontrolą paszportową - koszt 15$ lub 10€. Paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy.
- Czarterując jacht w Turcji i chcąc przybić do pobliskich greckich wysp (Rodos najpopularniejsza z nich), żeglarze muszą liczyć się z trudnościami ze strony Greków. Konieczne jest przejście w określonej kolejności następujących formalności: kontrola paszportowa, kontrola sanitarna, celna oraz odwiedzenie policji portowej. Wszystkie jachty muszą wykupić tzw. Traffic Document ("DEKPA" - dotyczy jachtów powyżej 10 m, wystarczy raz wyrobić). Jachty spoza Unii Europejskiej dodatkowo muszą wykupić Transit Log i Cruising Permit oraz pamiętać o niesieniu flagi "Q", o ile armator będzie ją posiadał.
- Wody w okolicy Bodrum należą do najczyściejszych i najbardziej przejrzystych w całym Morzu Śródziemnym, dzięki czemu obfitują we Florę i faunę, a nurkom zapewniają niezłą widoczność. Wraz z przewodnikiem z licencjonowanej tureckiej firmy można nurkować do mniej ważnych podwodnych ruin. Dla początkujacych będzie to świetny teren na rozpoczęcie podwodnych przygód.
- Krzysztof Kolumb pożeglował na Zachów w poszukiwaniu okrężnej drogi do Chin, ponieważ trasę wschodnią skutecznie blokowało Europejczykom imperium osmańskie. Gdyby nie Turcy, być może Europa musiałaby dłużej czekać na odkrycie Ameryki.
- Turcy mają swój sposób odprężenia - od wieków regularnie poddają się kąpielom i masażowi. Parowa łaźnia turecka (hammam) od dawna jest nieodłączną częścią życia Turków. Królem tureckich sportów zawsze były zapasy w tłuszczu, dzisiaj dokładnie: w oliwie.
- Urozmaicona oferta rozrywkowa dotyczy większości miejscowości wypoczynkowych. W Turcji turyści mogą liczyć na odbywające się przez okrągły rok wydarzenia kulturalne i sportowe. Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
> styczeń: zapasy wielbłądów w Selçuk.
> maj: wyścigi Grand Prix Formuły 1 na obrzeżach Stambuł i Międzynarodowy Festiwal Jachtów w Marmaris.
> czerwiec - lipiec: Międzynarodowy Festiwal folklorystyczny i muzyczny w Izmirze oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Stambule.
> wrzesień: zapasy w oliwie w Elmali.
> październik: Międzynarodowy Puchar Bodrum.
> listopad: Międzynarodowe Regaty w Marmaris.