Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Karaiby - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Karaiby Karaiby Karaiby to wyjątkowe miejsce dla żeglarzy. Wspaniała pogoda, piękne plaże, lazurowe morze i powolny rytm dnia ... cóż więcej potrzeba żeglarzowi, kiedy w tym samym czasie w Europie panuje zima. Karaiby to po prostu Żeglarski Raj.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Karaiby »

Karaiby, a dokładniej Archipelag Wysp Karaibskich, rozciągają się szerokim łukiem na długości ponad 4700 km i są jednym z najbardziej popularnych regionów żeglarskich na świecie. Karaiby składają się z dwóch głównych łańcuchów wysp: Wielkie Antyle (Zachodnie) - Kuba, Hispaniola (Haiti i Dominikana), Jamajka i Puerto Rico oraz Małe Antyle (Wschodnie) - Wyspy Dziewicze, Dominikana, Martynika, St. Lucia i inne.


W okresie grudniowo-majowym Archipelag Wysp Karaibskich tworzy żeglarską alternatywę dla zimniej i zaśnieżonej Europy. Region Morza Karaibskiego to gorący klimat ze średnią roczną temperaturą 27°C, fantastyczny akwen żeglarski, wspaniałe miejsca do nurkowania, złociste plaże, palmy kokosowe, przejrzyste lazurowo-błękitne morze, kwiaty hibiskusa oraz rytmiczne brzmienia muzyki reggae. Karaiby to niespieszna turystyka pod żaglami, emocje i radość żeglugi bez walki z żywiołem, relaks i wypoczynek.

Doskonale przygotowana flota jachtów, katamaranów, łodzi motorowych oraz możliwość odkrycia tajemnic niezliczonej ilości wysp i wysepek uatrakcyjni czas spędzony pod żaglami. Rejsy rozpoczynamy z Gwadelupy (Point-a-Pitre - tam też znajduje się lotnisko, na które lataja z Paryża loty Air France), Martyniki (Le Marin - lotnisko na Martynice to Fort de France, lataja z Europy np. Air France i Lufthansa), St. Martin, St. Lucia i wielu innych. Najlepiej organizacją rejsu zająć się już na kilka miesięcy przed czarterem - dzięki temu możemy zyskać atrakcyjne zniżki na przeloty i promocje, oferowane przez armatorów za wczesną rezerwację.



Porty / Mariny / Kotwicowiska na Karaibach

Gwadelupa (Point-a-Pitre) - francuski departament zamorski to przepiękna wyspa kształtem przypominająca motyla. Składa się z dwóch wysp połączonych mostami a oddzielonych wąską cieśniną Riviera Salee. Wyspy różnią się bardzo krajobrazem, gdyż Basse Terre ma pochodzenie wulkaniczne, natomiast Grande Terre jest wyspą koralową. Liczne, małe zatoczki ze spokojnym, turkusowym morzem, białym paskiem i cudowną roślinnością czynią z tego miejsca prawdziwy raj. Pointe de Chateaux, Pointe de la Grande Vigie, Muzeum Rumu, park narodowy na terenie którego znajduje się czynny wulkan La Soufriere, podwodny rezerwat przyrody czy też targowisko w Pointre a Pitre to tylko niektóre atrakcje Gwadelupy.

Gwadelupę cechuje klimat podrównikowy wilgotny. Pora deszczowa trwa od lipca do października, ze średnia roczną sumą w granicach 1300-1800 mm. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 27°C. Od czerwca do października Gwadelupa nawiedzana jest przez tropikalne huragany. Niezależnie od pory roku temperatura powietrza w dzień nie spada poniżej 23°C, a wody poniżej 25°C.

• Na wyspach Gwadelupy znajduje się około 50 plaż i istnieje prawie 180 różnych kolorów piasku.
• Rezerwat przyrody im. Jacquesa Cousteaua, położony w pobliżu Wyspy Gołębi, jest uważany za jedno z 10 najlepszych miejsc nurkowych na świecie.
• Położona we wschodniej części wyspy Grande-Terre Brama Piekła (Porte d’Enfer) to miejsce cieszące się złą sławą wśród dawnych żeglarzy po Karaibach. Statki roztrzaskiwały się tu często o wysoki brzeg.
• Część wysp w archipelagu Les Saintes zamieszkują iguany.
• Sklepy są zazwyczaj otwarte od godziny 8 do południa, a po południu od 14 do 18.
• Na mniej uczęszczanych wyspach Gwadelupy występuje drzewo Manchineel. Nie należy dotykać jego liści ani owoców, ponieważ wytwarza trujący sok, który parzy skórę.
• Niektóre ryby mogą zawierać toksyny, pochodzące z trujących wodorostów. Zjedzenie takiej ryby prowadzi do problemów żołądkowych, a zatem każdą własnoręcznie złowioną sztukę należy pokazać miejscowym (albo kotu). Popularnymi sportami wodnymi są: nurkowanie, snorkeling, narciarstwo wodne, windsurfing czy łowienie ryb na otwartym morzu.
 

Brytyjskie Wyspy Dziewicze, czyli BVI, odkryte w 1493 to dziś brytyjskie terytorium zamorskie w Ameryce Środkowej, w basenie Morza Karaibskiego. Obejmuje 36 wysp i wysepek (w tym 11 niezamieszkanych). Największe to Tortola, Anegada, Virgin Gorda oraz Jost Van Dyke.

Jedną z najważniejszych tutejszych dziedzin gospodarki jest turystyka – średnio rocznie wyspy odwiedza je ok. 100 tys. turystów. Brytyjskie Wyspy Dziewicze są w większości pochodzenia wulkanicznego, z pagórkowatą rzeźbę terenu. Bardzo ciekawa pod tym względem jest Anegada, z ciekawymi formami skalnymi z koralu. Na największej z wysp. Tortoli, znajdziemy piękne, białe plaże a Virgin Gorda (w tłumaczeniu Gruba Dziewica, z racji swojego kształtu widzianego z morza, przypominającego leżącą na boku kobietę) może pochwalić się niezwykłymi formacjami geologicznymi zwanymi The Baths. Na Jost Van Dyke można obserwować walenie i delfiny. Pozostałe wyspy w archipelagu oferują spokój, zaciszne plaże i bogactwo przyrody – niektóre z nich to parki narodowe, stanowiące oazę dla ptactwa.
BVI stanowią nie lada atrakcję dla żeglarzy. Często organizowane są tu znane na całych Karaibach regaty. Mamy tu sporo pięknych, osłoniętych zatoczek, warto wybrać się także na wyspę Norman Island, która stała się pierwowzorem dla „Wyspy skarbów” Roberta Louisa Stevensona. Równie dużą atrakcją dla poszukiwaczy skarbów i nurków może być Rhone Marine Park w rejonie Salt Island, gdzie na dnie morza leżą 200-letnie wraki.
Wyspy Dziewicze to także raj dla surferów, nurków (Horseshoe Reef w pobliżu Anegady rozciąga się na kilkanaście kilometrów i jest jedną z dłuższych raf koralowych na świecie), oraz miłośników wycieczek rowerowych lub pieszych. 

Martynika  (Le Marin) - wulkaniczna wyspa leżąca w samym centrum Archipelagu Wysp Zawietrznych na Małych Antylach. Otoczona z jednej strony wodami Oceanu Atlantyckiego, a z drugiej wodami Morza Karaibskiego, zdominowana krajobrazowo przez górę Mont Pelé. Martynika to wyspa kontrastów: z  górami i równinami, z lasami równikowymi i sawannami, z polami trzciny cukrowej, stromymi wybrzeżami i piaszczystymi plażami. Fort-de-France to stolica Martyniki to piękne i zabytkowe miasto, zaś Le Marin to miejscowość wypoczynkowa z dużym portem jachtowym.

Martynika leży w strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego. Średnia roczna suma opadów to 1500-2000 mm, a średnia roczna temperatura powietrza wynosi wynosi 26°C. Występują tu dwie po roku: pora sucha, która panuje od grudnia do maja i pora deszczowa w pozostałej części roku. Najcieplejsze miesiące to marzec, kwiecień i maj, gdy temperatura dochodzi do 35°C, a najzimniejsze: grudzień i styczeń, kiedy może spaść poniżej 15°C. Okres występowania huraganów przypada w połowie pory deszczowej, z najwyższym stopniem ryzyka od sierpnia do października. Martynika nie leży jednak na głównej trasie cyklonów, dzięki czemu są tu one stosunkowo rzadkie.


Na Martynikę licznie przybywają amatorzy nurkowania. Znajdują się tu bardzo atrakcyjne miejsca gdzie można uprawiać ten sport, np. tereny wokół wraku Saint-Pierre na północy wyspy czy "le rocher du Diamant" ("diamentowa skała") na południu. Oprócz wraków można podziwiać pod wodą cały tropikalny biotop.

• Na Martynice znajduje się kilka tzw. "hurricane holes", czyli bezpiecznych zatok, gdzie można schronić się przed nadchodzącym sztormem. Są to m.in.: Cohe du Lamentin (zachodnie wybrzeże), Trois Ilets (zachodnie wybrzeże), Cul de Sac Marin (południowe wybrzeże).
• W marcu odbywa się na Martynice międzynarodowy tydzień żeglarstwa, a w czerwcu organizowane są regaty.
• Ciekawostką są regaty na tradycyjnych łodziach rybackich - gommiers lub yoles.
• Najchętniej odwiedzanym przez żeglarzy portem na Martynice jest Le Marin.
• Warto odwiedzić Le Vauclin - położoną we wschodniej części wyspy wioskę rybacką z tradycyjnymi domkami z drewna oraz dwoma pięknymi plażami: La Pointe Faula i Macabou.
• Popularnym sportem na Martynice jest kajakarstwo. Kajakiem można dopłynąć do miejsc, które są niedostępne od strony lądu. Szczególnie polecane są wyprawy po atlantyckiej stronie wyspy.
• Martynika jest nazywana przez tubylców "Madinina", czyli "wyspa kwiatów".
• Lot z Francji na Martynikę trwa 8-9 godzin.
• Niemal wszędzie honorowane są karty bankowe, które są najbardziej praktycznym środkiem płatniczym na Martynice.



Saint-Martin (Anse Mercel) - jest jedną z najmniejszych wysp regionu i podzieloną na dwie części: francuską i holenderską. Najpopularniejszą miejscowością jest urocze francuskie miasteczko Margot z piękną zatoką oraz w południowej części wyspy ciekawe miejsce dla miłośników kasyn i nocnego życia - Philpsburg. St. Martin to wspaniałe miejsce dla miłośników nurkowania oraz plażowiczów, którzy wolny czas mogą spędzić na jednej z 36 pięknych, białych plaż.

Na wyspie Saint-Martin występuje klimat równikowy wilgotny, który odznacza się słoneczną i ciepłą pogodą przez cały rok. Średnia temperatura powietrza w lecie wynosi 28°C, a w zimie jest tylko o niecałe 2°C niższa. Łagodzący wpływ na klimat mają pasaty. Średnia roczna suma opadów sięga 1200 mm. Najwilgotniejsze jest późne lato i wczesna jesień.

• Popularne kotwicowiska na Saint-Martin to m.in. Simpson Bay Lagoon i Oyster Pond.
• Od dwudziestu lat odbywają się tu corocznie Regaty Heineken. Impreza ma miejsce w marcu i przyciąga głównie żeglarzy z Europy i Ameryki Północnej.
• Saint-Martin jest najmniejszą wyspą na świecie, która została podzielona pomiędzy dwa kraje.
• Międzynarodowe lotnisko Princess Juliana, położone w holenderskiej części wyspy, słynie z najkrótszego pasa startowego na świecie. Spragnieni adrenaliny turyści chętnie chodzą w okolice plaży, nad którą samoloty przelatują na wysokości 20 m nad ziemią.
• Walutą północnej części wyspy jest euro, natomiast południowej - gulden antylski. W powszechnym użyciu jest też dolar amerykański.
• Nazwa holenderskiej części wyspy - Sint Maarten - bywa często przekręcana. Nawet francuskie linie lotnicze Air France latają do Sint Marteen.
• Na wyspie można dokonywać zakupów w sklepach wolnocłowych, co oznacza, że ceny takich produktów jak biżuteria, perfumy, alkohol czy papierosy są stosunkowo niskie.
• Wyspa Saint-Martin jest nazywana kulinarną stolicą Karaibów. Można tu skosztować kuchni wielu krajów świata.

Antigua - wyspa kształtem przypominająca kleks, składający się z setek zatok i przesmyków, nazywana przez miejscowych wyspą 365 plaż. Na nadbrzeżach zachowały się  liczne pozostałości brytyjskich umocnień.



Grenada - to jedno z najmniejszych państw na półkuli zachodniej. Państwo Grenada tworzy grupa małych wysp, w skład których wchodzi m.in. okrągła i górzysta Wyspa Grenada, pokryta drzewami, tropikalnymi kwiatami, otoczona przepięknymi rafami koralowymi i znanymi na całym świecie białymi piaskowymi plażami. Spływające z górzystych terenów wody tworzą liczne rzeki i wodospady, które stanowią nieodzowny krajobraz wyspy. Stolica St. George's to centrum, główny i bez wątpienia jeden z najbardziej malowniczych portów morski i przystań wielkich promów turystycznych. Znajduje się tu również najsłynniejsza destylarnia rumu, "River Antoine", Park Narodowy i Jezioro Grand Etang.

Saint Vincent - wyspa w archipelagu Małych Antyli odkryte przez Krzysztofa Kolumba w roku 1498 a następnie skolonizowana przez Brytyjczyków. Saint Vincent ma powierzchnię górzystą, którą zdobi najwyższy szczyt będący czynnym wulkanem Soufriere. Wyjątkowy krajobraz i unikalne wybrzeże wyspa zawdzięcza licznym wybuchom wulkanu, które doprowadziły do zniszczenia części wyspy i zalaniu lawą i pyłem wulkanicznym. Panujące tu całym rokiem wysokie temperatury jak i rafy koralowe oraz tropikalna roślinność porastająca wzgórza wyspy sprzyjają turystyce wypoczynkowej jak i aktywnej formie wypoczynku. Na wyspach obowiązuje ruch lewostronny.

Saint Lucia - jedna z najbardziej znanych wysp karaibskich o kształcie gruszki, wchodząca w skład Archipelagu Małych Antyli. Okryta bujnym płaszczem wilgotnego lasu równikowego z charakterystycznymi szczytami wynurzającymi się prosto z morza, złotymi i dzikimi plażami, licznymi wodospadami, bogatą ofertą życia podwodnego koralowców i fauny wodnej. Atrakcją wyspy są dwie wulkaniczne góry Gros Piton oraz Petit Piton, które oddziela sztuczna plaża.

Saint Lucia posiada klimat równikowy wilgotny, łagodzony przez wpływ wiejących z północnego wschodu pasatów. Pora sucha trwa tu od początku grudnia do końca maja. Pora wilgotna występuje w drugiej porze roku. Średnia roczna suma opadów waha się od 1400 mm na wybrzeżach, do 4000 mm w górach. Najbardziej deszczowym miesiącem jest wrzesień. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 28ºC. Wyspa bywa odwiedzana przez cyklony.

• Zatoki Rodney Bay (północno-zachodnie wybrzeże) i Marigot Bay (zachodnie wybrzeże) należą do tzw. "hurricane holes" - bezpiecznych przystani, w których można schronić się przed silnym wiatrem. Znajdują się w nich dobrze wyposażone mariny.
• Malownicza Zatoka Marigot - plener kilku hollywoodzkich filmów - jest chętnie odwiedzana przez turystów, którzy mogą wypoczywać na piaszczystych plażach i uprawiać sporty wodne, a także skosztować kreolskiego jedzenia w pobliskich barach.
• Wyspy Nawietrzne są trudne nawigacyjnie ze względu na silny wiatr, oceaniczne fale i słabe oznakowanie nawigacyjne.
• Na Karaibach dominuje pasat północno-wschodni. Siła wiatru oscyluje w granicach 3-7ºB. W okresie zimowym wiatr rzadko osiąga siłę sztormu.
• Nazwa państwa pochodzi od imienia świętej Łucji z Syrakuz.
• Ze względu na kilkakrotnie zmienianą przynależność (o wyspę rywalizowali Francuzi i Anglicy), Saint Lucia była nazywana "Piękną Heleną Indii Zachodnich".
• Bliźniacze szczyty wulkanów Petit Piton i Gros Piton znajdują się na fladze Saint Lucii.
• Jedną z najważniejszych atrakcji Saint Lucii jest Sulphur Springs - jedyny na świecie wulkan "drive in", czyli taki, do którego można wjechać samochodem.
 



Ciekawostki i porady - żeglowanie po Karaibach

  • Najlepiej i najszybciej dostać się na Karaiby drogę lotniczą przez Paryż. Naszym klientom oferujemy pomoc przy poszukiwaniu i rezerwacji przelotów do/z miejsca docelowego czarteru oraz transferu z lotniska do mariny.
     
  • Nazwa Karaiby pochodzi od Indian nazywanych Karaibami (Carib, Caraibes), którzy niegdyś zamieszkiwali część Karaibów określaną jako Małe Antyle. Pierwszy odkrył je Krzysztof Kolumb w 1492 roku i dość szybko zostały skolonizowane przez mocarstwa europejskie.
     
  • Karaiby najpiękniejsze są od grudnia do maja, kiedy to w Europie panuje zima i cechują się stałymi wiatrami z kierunków wschodnich, oscylujących między 15-25 węzłów (4-6 stopni w skali Beauforta) oraz temperaturą powietrza w granicach 25-30°C. Można tu żeglować przez cały rok, a nasilenie sezonu czarterowego zaczyna się w grudniu i kończy w sierpniu.
     
  • Największym świętem na Antylach pozostaje karnawał w miesiącach luty i marzec, którego obchody rozpoczynają się po świecie Trzech Króli. Popularny jest również grudniowy festiwal "Jazz na Martynice", międzynarodowy tydzień żeglarstwa w marcu.
     
  • Wyspa Moustuque, nazywana "Wyspą Bogaczy" to schronienie dla milionerów i gwiazd z całego świata, gdzie znajdują się ich liczne rezydencje. Archipelag Tobago Cays, mające status parku narodowego to najmniejsza wysepka Grenadyn i najlepsze miejsce do nurkowania na Karaibach. Wyspa Saint Vincent to nie tylko piękne krajobrazy ale także miejsce gdzie powstawały sceny do filmu "Piraci z Karaibów".
     
  • Żeglarską alternatywę dla zimniej i zaśnieżonej Europy tworzą nie tylko Karaiby, ale również Seszele z portem w Mahe oraz Polinezja Francuska z bazą czarterową na Raiatea.
     

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Ile kosztuje wypożyczenie jachtu w Grecji?

Chcesz wiedzieć, jaka jest cena wynajmu jachtu w Grecji? Zastanawiasz się, czy Twój domowy budżet wytrzyma takie ekstrawagancje? Co możesz zrobić, wakacje pod żaglami były jak najtańsze? To proste – wystarczy, że przeczytasz poniższy artykuł! Zebraliśmy w nim wiele praktycznych...

Jak przygotować się do czarteru jachtu w Grecji?

Masz w planach czarter jachtu w Grecji? Chcesz rozpocząć przygotowania, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, od czego zacząć – i o czym nie zapomnieć? W takim razie jesteś w najlepszym miejscu, by uzyskać rzetelne informacje na ten temat! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy...

Katamaran - co to jest? Wady i zalety łodzi typu katamaran

Zastanawiasz się, co to jest katamaran? Jakie są zalety oraz wady takich łodzi? Czy fajnie się nimi pływa? Czy wakacje na takiej jednostce są w zasięgu Twojej ręki, nawet jeżeli nie jesteś milionerem? Czytając poniższy artykuł, poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania. Zapraszamy...

Ekologiczne żeglowanie - jak minimalizować ślad ekologiczny podczas czarteru jachtu?

Czy ekologiczne żeglowanie jest możliwe? Co możesz zrobić, by twój następny rejs był jak najbardziej przyjazny dla natury? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie skomplikowane – a spędzając wakacje pod żaglami, możesz z łatwością zadbać o dobro przyrody. Jak tego dokonać?...

Jak się przygotować do rejsu? Co zabrać na jacht?

Zastanawiasz się, co zabrać na rejs morski? Jakie rzeczy będą ci niezbędne na i pod pokładem? Do czego je spakować – i dlaczego „opakowanie” jest takie ważne? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi... I dlatego świetnie, że czytasz ten tekst! Znajdziesz w nim praktyczne porady i...

Awaria jachtu podczas czarteru – co robić?

Jak się zachować, jeśli przydarzy ci się awaria jachtu podczas czarteru? Kogo należy powiadomić o tym fakcie, o czym pamiętać, a przede wszystkim – co zrobić, by zminimalizować finansowe konsekwencje tego przykrego zdarzenia? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania,...

NASZE MARKI