Malezja - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia
Malezja ze stolicą w Kuala Lumpur zajmuje południową część Półwyspu Malajskiego i północną wyspy Borneo, a dokładnie - stany Sabah i Sarawak. Buduje ją 1007 wysp. Ukształtowanie terenu jest podobne w obu częściach kraju - nadmorskie równiny przechodzą w gęsto zalesione zbocza gór.
Klimat równikowy z silnym oddziaływaniem morza jest dosyć stały. Przez cały czas jest ciepło i stosunkowo wilgotnie. Temperatura wody wacha się pomiędzy 26 a 29°C, powietrza między 21 a 32°C. Można wyróżnić dwa okresy monsunu: między listopadem a lutym występują duże opady deszczu na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego (tzw. monsun zimowy, północno-wschodni) , na zachodnim wybrzeżu pada od kwietnia do maja i od października do listopada (tzw. monsun letni, południowo-zachodni). Nie występuje tutaj okres typowego suchego sezonu.
Malezja to fascynujący kraj, który przyciąga z roku na rok coraz większą liczbę żeglarzy. Podróżnicy mają do dyspozycji wspaniałe obrzędy świąteczne, unikalne wyroby sztuki i rękodzieła, oryginalne tańce, kuchnię, zabytki architektury, a przede wszystkim rajską i tropikalną naturę. Status parków morskich posiada 38 wysp. Są to idealne miejsca do pływania i nurkowania, żeglowania, łowienia ryb i fotografowania pod wodą. Dla miłośników słońca i piasku czekają zachodnie i wschodnie wybrzeża Półwyspu Malajskiego, jak i stany Sabah i Sarawak na wyspie Borneo.
Na rejs z Langkawi najlepiej wybrać się w okresie od listopada do kwietnia, z Tioman od lipca do września. Doskonale przygotowana flota jachtów i katamaranów, z których część wyposażona jest m.in. w odsalarki i panele słoneczne, umili czas spędzony pod żaglami.
Porty / Mariny / Kotwicowiska
Langkawi - jest największą i najpopularniejszą wyspą z 1007, które wchodzą w skład Malezji. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego niedaleko granicy z Tajlandią. To wyspa o fantastycznym tropikalnym krajobrazie, z białymi piaszczystymi plażami, bujną roślinnością deszczowych lasów tropikalnych i skalistymi górskimi szczytami. Wśród najciekawszych atrakcji warto wymienić: Podwodny Świat (największe malezyjskie akwarium, w którym znajduje się niezwykłe bogactwo flory i fauny morskiej oraz gdzie można zobaczyć pingwiny), Farma Krokodyli (gdzie można podziwiać wiele gatunków krokodyli oraz oglądać show z ich udziałem), a także kolejka linowa na szczyt góry Mat Cincang i gorące źródła. Niedaleko znajduje się również Wyspa Pregnant Maid z bardzo głębokim jeziorem słodkowodnym oraz wyspa orłów. W Jalan Kisap znajduje się Ptasi Raj (Langkawi Bird Paradise) - park, w którym w naturalnym środowisku można obserwować tutejsze rzadkie gatunki ptaków. Warto wybrać się także na wyspę Payar i zwiedzić jeden z najpiękniejszych Morskich Parków Narodowych na świecie.
Największym miastem wyspy jest Kuah, które jest centrum kulturalnym i turystycznym wyspy. Warto wybrać się na Plac Orła (Dataran Lang) z 12-metrowym pomnikiem orła, który jest symbolem wyspy Langkawi. Innymi zabytkami Kuah są meczet Al-Hana, mauzoleum księżniczki Mahsuri, Galeria Perdana (w pobliżu Kuah) oraz Legendarny Park - park krajobrazowy i skansen, w którym można podziwiać tradycyjne budownictwo i wspaniałą florę wyspy.
Cały archipelag Langkawi jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Marina Telaga, z której można rozpocząć rejs, umiejscowiona jest w północno-zachodniej części wyspy, około 15 min. jazdy od lotniska. W przypadku rozpoczęcia rejsu w Langkawi, żeglarze mają do dyspozycji akwen Morza Andamańskiego i wyspy, które tworzą archipelag Langkawi. Należą do niego także południowe wyspy tajlandzkie - archipelagi Butang i Turatao. W trakcie 14-dniowego rejsu można pożeglować na wyspy tajlandzkie (Butang i Turatao), a nawet w jedną stronę do Phuket w Tajlandii (granica z Tajlandią znajduje sie w odległości dwóch mil od Langkawi). W trakcie rejsu trwającego jeden tydzień, lepiej pozostać na wodach malezyjskich.
Tioman - położona jest około 32 km od wschodniego wybrzeża Malezji, na Morzu Południowochińskim. Jest jedną z najpiękniejszych wysp malajskich, kształtem przypominającym żółwia. Na wyspie można oddawać się leniwemu opalaniu, aktywnie przemierzać szlaki turystyczne lub uprawiać sporty wodne. Tioman jest jednym wielkim ośrodkiem wypoczynkowym, oferującym turystom głównie atrakcje przyrodnicze. Znaczna część obszaru wyspy jest objęta ścisłą ochroną. Ze względu na brak wypożyczalni samochodów i mało rozwiniętej sieci drogowej, warto wybrać się na pieszą wędrówkę po dżungli wyznaczonymi szlakami i podziwiać „skarby” wilgotnych lasów równikowych. Na podróżników czeka wiele endemicznych gatunków roślin oraz niespotykanych nigdzie indziej gatunków zwierząt: wiewiórek, motyli, owadów oraz małych kotów i waranów. Najciekawszą trasą jest ta wiodąca w poprzek wyspy z Teleku do Juary. Oczywiście drugim sposobem zwiedzania tej części Malezji jest możliwość wynajęcia jachtu lub katamaranu. Daje to szansę odwiedzenia niewielkich wysp położonych około 15 km na południe od Tioman, które stanowią część Parku Morskiego Johor. Na tych skalistych wysepkach odnaleźć można plantacje kokosowe, w wodzie zaś wspaniałe koralowce i ciekawe gatunki roślin i zwierząt.
Marina Telek, z której można rozpocząć rejs, umiejscowiona jest kilkadziesiąt metrów od lotniska. Wyposażona jest w wodę i prąd. Obszar żeglarskiej zabawy obejmuje wyspy między Tioman i Aur oraz wysepki wzdłuż wybrzeża Mersing.
Ciekawostki i porady
- Odwiedzający Malezję muszą legitymować się ważnym paszportem lub innym dokumentem podróżnym, którego okres ważności jest dłuższy od zamierzonego okresu pobytu w Malezji o co najmniej sześć miesięcy. Obywatele Polski nie potrzebują wiz na przyjazdy turystyczne lub służbowe.
- Głównym miejscem wjazdu do Malezji jest nowe międzynarodowe lotnisko KL w Sepang, położone około 50 km na południe od Kuala Lumpur. Lata tam w sumie 40 linii lotniczych, w tym Malaysia Airlines. Inne ważne lotniska międzynarodowe Malezji znajdują się w Penangu, Kuchingu, Kota Kinabalu i Langkawi. Z Polski nie kursują bezpośrednie loty do Malezji, dlatego w trakcie podróży trzeba przesiąść się na jednym z europejskich lotnisk. Z Europy można dostać się samolotem na lotnisko w stolicy Malezji - Kuala Lumpur. Lot z Polski trwa około 12 godzin. Na lotnisko Langkawi w Padang Matsirat można dotrzeć samolotem z Kuala Lumpur lub innego azjatyckiego portu lotniczego. Na lotnisko w Teleku na wyspie Tioman z Kuala Lumpur i Singapuru latają samoloty linii Berjaya Air. Na wyspę można dostać się także promem lub wodolotem z portu w Mersing oraz łodzią z Tanjung Gemuk.
- Zarówno region Langkawi, jak i Tioman są strefami bezcłowymi :)
- Ponieważ w Malezji przez cały rok jest tropikalnie gorąco i parno, zaleca się noszenie lekkiej odzieży bawełnianej. Poza basenem krótkie spodnie nie są dobrze widziane. Przy zwiedzaniu meczetów, świątyń i innych miejsc kultu religijnej należy zadbać o odpowiednie odzienie. Kolana i ramiona powinny być w takich miejscach zakryte - dotyczy to nie tylko kobiet.
- Do najciekawszych i najbarwniejszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
> Styczeń: Hori Raya Aidil Fitri oraz na Langkawi organizowane są prestiżowe międzynarodowe regaty - The Royal Langkawi International Regatta
> Styczeń/luty: Chiński Nowy Rok
> Kwiecień: międzynarodowe zawody wędkarskie, podczas których zawodowcy, jak i amatorzy mogą wybrać się na połów ryb w wodach Morza Andamańskiego
> Maj: Dzień Wesak
> Czerwiec: Urodziny Króla i sezon połowu kałamarnic na Tioman
> Sierpień: Wielkie Nurkowanie i Święto Narodowe (31)
> Październik/listopad: Deepavali
> Grudzień: na lotnisku Langkawi odbywają się pokazy lotnicze Langkawi International Maritime and Air Show
- Przydatne linki:
Asian Trails - www.asiantrails.info