Szkocja - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia
Szkocja znajduje się na obszarze północnej części wyspy Wielkiej Brytanii. Swoim zasięgiem obejmuje także Hebrydy, Szetlandy i Orkady. Na południu graniczy z Anglią. Szkocja ma przeważnie wyżynny i górski krajobraz, co czyni ją krajem niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Ta gałąź gospodarki rozwija się tu niezwykle szybko, zważywszy także na sprzyjające warunki klimatyczne – umiarkowanie ciepły i wybitnie morski klimat.
W północno-zachodniej części Szkocji znajdują się regiony Wester Ross i Sutherland, które wraz wyspą Skye tworzą krainę Highlands. Południe Szkocji stanowi region Lowlands, czyli Ayrshire z wyspą Arran i osłoniętą zatoką Firth of Clyde, półwysep Kintyre, Argyll i Cowal oraz wyspy Bute, Islay, Jura i Mull. Ponadto, Szkocja jest otoczona archipelagami wysp: od północnego zachodu przez Hebrydy Zewnętrzne, od północy przez Orkady i od północnego wschodu przez Szetlandy.
Niezależnie od wybranej trasy możemy podziwiać wspaniałe widoki i poczuć się jak pierwsi osadnicy kolonizujący wyspę. Elementy szkockiego krajobrazu – góry, pagórki, zatoki nabierają niesamowitego, magicznego wyglądu od strony morza. Małe zaludnienie lądu i prawie puste morze oznacza brak zakazów i przepisów, zatłoczonych portów i zanieczyszczonego środowiska.
Porty / Mariny
Inverness – port leżący przy ujściu rzeki Ness do zatoki Moray Firth, nad wejściem do Kanału Kaledońskiego. Jest to baza wypadowa nad jezioro Loch Ness.
Laggan – wioska w połowie Kanału Kaledońskiego, będąca bazą wypadową dla atrakcyjnych rejsów barką. Najwygodniej jest dostać się tu samolotem, najbliższe lotnisko znajduje się w Inverness.
Rosyth – miasto położone w sercu Szkocji, przy ujściu rzeki Forth. Port ma nowoczesną infrastrukturę, pozwalającą na bezpiecznie i szybkie zaokrętowanie i wyokrętowanie. Rosyth jest połączone ze szkocką siecią autostrad i dróg, którymi można dojechać do regionu Highlands, jeziora Loch Ness i obniżenia tektonicznego Great Glen, oraz do Edynburga, Glasgow, Dundee i Aberdeen.
Aberdeen – miasto położone w północno-wschodniej Szkocji u ujścia rzek Dee i Don do Morza Północnego. Nazywane Granitowym Miastem, bo większość starych budynków zbudowano z granitu. Do głównych zabytków należą wczesnogotycka katedra St. Machar i Marishall College. Port znajduje się w samym centrum miasta, nie posiada mariny.
Rhu Marina, Kip Marina, Largs Yacht Haven, Clyde Marina, Troon Yacht Haven, Rothesay Harbour – duże mariny znajdujące się w zatoce Firth of Clyde. Słabe prądy pływowe, dokładne oznakowanie nawigacyjne i osłonięte wody zapewniają bezpieczną nawigację.
- Z Kanału Kaledońskiego mogą korzystać jednostki o maksymalnych wymiarach: długość 45,72m, szerokość 10,67m, zanurzenie 4,11m i wysokość masztów nie większa niż 35m. Tę ostatnią wielkość i tak ogranicza wysokość mostu Kessock w Inverness Firth, wynosząca 27,4m.
- W Szkocji, jak i w większości słabo zaludnionych krajów, opowieści o istnieniu transportu publicznego wywodzą się z tych samych kręgów, co relacje o potworze z Loch Ness. Kolej niemal nie istnieje, linie autobusowe łączą tylko co większe miasteczka ze zdumiewającą nieregularnością.
- Tabliczki typu: "Private property", "No trespassing" itp. sa w świetle szkockiego prawa nielegalne i niewiążące! Żaden policjant wezwany przez właściciela nie aresztuje cię za wkroczenie na cudzą własność, nie depcz tylko zasiewów i nie strasz zwierząt.
- To samo tyczy się obozowania. Nie ma oficjalnych zakazów, a Szkoci chętnie goszczą wędrowców nie tylko na swoich polach, ale często i w domach. Zawsze też można liczyć na wodę czy inne tego typu uprzejmości, a nierzadko i na posiłek czy po prostu poznanie miłych ludzi.
- Szkocja znana jest z pogody, która zmienia się kilka razy dziennie. - If you don't like the weather, wait a minute („Jeśli nie podoba ci się pogoda, poczekaj minutę”) – zwykli żartować Szkoci. Tradycyjny podział na cztery pory roku zastąpiony jest podziałem na porę suchą i deszczową, z przewagą tej drugiej. Zima w Szkocji jest zdecydowanie łagodniejsza od polskiej, ale obfita w porywiste wiatry i całodniowe opady deszczu. Lato natomiast nie jest tak upalne, a w ciągu jednego dnia doświadczyć można wszelkich „elementów pogodowych”.
- Powszechnie wiadomo, że Szkocja usiana jest wręcz zamkami. Każda spośród ok. 2 tys. budowli ma własną historię i liczne tajemnice, które bywają inspiracją dla pisarzy i reżyserów. Któż nie zna zamku w Sterling, spopularyzowanego w filmie z Melem Gibsonem w tytułowej roli „Braveheart’a”.